Utbygget i glass på Amfi-senteret, også kjent som Dansbanan, har i en årrekke vært et synlig innslag i Jernbanegata.

Sist sommer ble det bestemt å rive utbygget, og denne uka er arbeidere på driftsavdelingen i Amfi igang med arbeidet.

– Vi regner med å bruke omlag en måneds tid, forteller vaktmester Arild Riksvold, som har med seg Bengt Vollan og Jan Erik Kulsli til jobben.

Vil ta litt tid

Det meste av jobben skal de utføre selv, men de leier inn hjelp til meisling og borttaking av betongen.

Grunnen til at rivingsarbeidet tar såpass lang tid som en måned er at det stilles strenge krav til sortering av avfallet. Dermed må mye skrues fra hverandre, vinduene må stables og leveres på dertil egnet mottak.

– Det er ikke som før i tida, da man bare kunne knuse alt sammen og kjøre det bort, konstaterer Riksvold.

Nytt tilbygg

Når bygget er revet og området ryddet, skal det etableres et uteserveringsområde der hvor glassbygget har stått. Dagens inngangsparti skal imidlertid bygges ut med et tilbygg som strekker seg ut til cirka en meter fra veggen på hovedinngangspartiet til kjøpesenteret.

– Frisørsalongen skal få større lokaler, opplyser vaktmester Arild Riksvold til Verdalingen.no.

LES OGSÅ: Nå skal dette rives

LES OGSÅ: Åpner ny restaurant

LES OGSÅ: Hva skjedde egentlig med banan?

LES OGSÅ: Kortreist kvalitet

LES OGSÅ: Grønt lys for riving