Nådde målet om o-idol etter helgens storløp

Tobias Alstad håpet etter Hovedløpet-sølvet på å bli tatt ut til o-idol. Onsdag kom bekreftelsen.

Tobias Alstad omtalte stemplingsklusset som tåpelig, men var tross alt fornøyd med sølv.  Foto: Frol Orientering

Sport

Søndag løp orienteringstalentet Tobias Alstad inn til sølvmedalje i Hovedløpet sprint, som er uoffisielt NM for orientering.

- Å tape viktige sekunder og gullet på slike feil er tåpelig, men jeg er svært glad for å ha tatt sølvmedalje tross alt, sa Alstad til Innherred etter løpet og røpet at han håpet å kunne bli tatt ut nasjonalt til O-idol etter kjempeløpet. På lang sikt har den unge mannen VM som sin store drøm.


Gullet glapp for Alstad etter stemplingskluss

Frolingen var sekunder fra den edleste medaljen, men tok til takke med sølv.

- Jeg har lyst til å bli god, så god at jeg kan delta i et VM. Først er det NM neste år som er målet, forteller sølvmedaljisten Alstad.

Onsdag la Norges orienteringsforbund ut den endelige uttakslisten til høstens O-idol, som ble fullført etter uttaksløpene fra O-festivalen og helgens Hovedløp. På listen er Alstad nummer seks, og tas ut nasjonalt til O-idol.


Rangeringen er som følger:

1Sondre YtterbøAsker Skiklubb1132Nasjonalt
2Kornelius Kriszat-LøvfaldNydalens SK3213Nasjonalt
3Birk Bell LysakerFana IL21046Nasjonalt
4Nils TveiteÅs-NMBU Orientering43447Nasjonalt
5Tobias AlstadFrol729Nasjonalt
6Ådne SkjærsteinIL Tyrving5510Nasjonalt
7Magnus Eide-FredriksenHeming Orientering58510Nasjonalt
8Vetle DrageKongsberg OL4913Nordland stiller ikke
9Henrik ReuschHeming Orientering6814
10Viljan van RaaijHedrum OL7142021
11Vebjørn Blom-HagenFossum IF10601121
12Jørgen SchjølbergTynset IF1991322
13Grunde IsaksætreGrue IL8161523
14Erlend BørliFossum IF13281023
15Sondre Zahl HagenFossum IF14117225
16Kristoffer B. HelminsenFredrikstad SK19726
17Iver RingheimLarvik OK1117dsq28
18Erik BohneVaregg Friidrett151732
19Eskil FrischknechtAlta OL9243233
20Cornelius BjørkSandefjord OK629dsq35
21Mikkel HoltFreidig1223dsq35
22Oliver ØstbyOL Tønsberg og omegn241236
23Mikkel KatlaFossum IF16214237
24Ferdinand FremmingHeming Orientering18311937
25Gaute FosstveitRaumar Orientering15362237